Wędki
Kołowrotek Scierra TX1
Kołowrotki muchowe dostępne na polskim rynku możemy kupić już za cenę nie wiele większa niż 30 zł, ale przy odrobinie fantazji odnaleźć możemy też takie, które kosztują nawet 3000 zł. Mimo tak wielkich rozbieżności cenowych, producenci prześcigają si...

IMG 6989Seria Inshore została przez firmę St. Croix przedstawiona jej klientom jako grupa wędzisk do połowu bardzo mocnych ryb żyjących w słonej wodzie. Tego rodzaju wędki winny charakteryzować się bardzo specyficzną akcją. Z jednej strony, jako klasyczne spinningi powinny pozwalać na operowanie stosunkowo lekkimi przynętami, ale jednocześnie przy zetknięciu z mocarną morska rybą, nie powinny się drapieżnikowi poddać. My podeszliśmy do modelu MLF jak do lekkiego kija sandaczowego. Oto nasza recenzja!

Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

Lekki spinning to coraz częściej stosowana przez wędkarzy technika połowu drapieżników. To zjawisko spowodowane jest coraz szybszym rozwojem technologii, konstrukcji sprzętu, a co za tym idzie nie musimy używać siermiężnych zestawów aby wyholować pokaźnych rozmiarów rybę. Firma Savage Gear wprowadziła na rynek serię wędzisk o nazwie Finezze. Przed nami kij dla pasjonatów ultralighta. Zapraszamy do recenzji.


Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

robinson-power-stick-hi-speed-fjordW ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o łowieniu sumów w największych polskich rzekach. Do połowu tej walecznej ryby zwykle wykorzystywane są bardzo mocne wędziska, często morskie, które będą potrafiły uporać się w dużym nurcie ze sporymi przynętami. Okazuje się, że do tej metody z powodzeniem można wykorzystać wędki o przeznaczeniu morskim. Tym razem Robinson Power Stick Hi-Flex Fjord 213m 300g, który przez producenta został przygotowany właśnie specjalnie do połowów morskich, my wykorzystaliśmy do ciężkiego trolingu w rzece.

Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

scierra-ant-5-177Wędkarstwo muchowe cechuje spokój, cisza i plusk ryby zbierającej suchą muchę. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu łowienia należy wybrać odpowiednie wędzisko. Jest to jeden z najważniejszych elementów muszkowego zestawu, którego wybór nie może być przypadkowy. Przyjrzymy się wędce Sierra A.N.T. w klasie 5, którą mocno przetestowaliśmy na niewielkiej lipieniowej rzeczce.

Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

Sezon wędkarski trwa w najlepsze. Wielu wędkarzy woduje swoje łódki i przemierza wody różnych zalewów w poszukiwaniu spinningowych trofeów. Krótkie, jednoczęściowe wędki zdobywają coraz to większą popularność. Caperlan także podążył tym trendem i w ofercie pojawiła nowa seria jednoczęściowych wędek spinningowych przeznaczonych do połowów z lodzi o nazwie Wixom. Postanowiliśmy przyjrzeć się nowej pozycji w ofercie Caperlana. 

 

Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

W ofercie wędek produkowanych przez firmę St.Croix wśród legendarnej już serii Premier pojawiły się na sezon 2014 dwa nowe kije o długości 230cm. Tym razem przyszło nam zająć się modelem PS76MF2.Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

Spora rzesza wędkarzy poszukuje uniwersalnego sprzętu do połowu ryb. Dotyczy to zarówno kołowrotków jak i wędzisk. Mikado w roku 2014 wyszło naprzeciw oczekiwaniom tego grona wędkarzy i wypuściło serię wędzisk NIHONTO Medium Spin którymi można łowić mniejsze jak i te większe ryby. Zapraszamy do recenzji.


Charakterystyka ogólna


Seria wędzisk Nihonto Medium Spin oferuje kilka modeli blanków o różnych długościach oraz zróżnicowanym ciężarze wyrzutu. Oprócz modeli uniwersalnych oznaczonych jako Medium Spin można znaleźć także wędziska z serii Nihonto dedykowane do połowu konkretnego gatunku ryby np. szczupaka, a także blanki do ultra lekkiego łowienia. Naszą uwagę skupiamy na wędzisku Nihonto Medium Spin które wg producenta przeznaczone jest do połowu okoni, szczupaków, czy sandaczy na sztuczne przynęty. Testowany przez nad model jest długości 240 cm o c/w 5-25 g. Masa kija to 170 g.

Mikado Nihonto Medium Spin 240 cm 5-25g

Jakość i wykonanie

Wędzisko wykonane jest starannie. Widać spore podobieństwo w kolorystyce do serii wędek Flash z kilkoma różnicami w wykończeniu detali. Wędzisko ma czarny matowy odcień, pokryte jest na początku swojej długości lakierem, pod którym widnieją opisy z oznaczeniem serii. Wędka posiada pełny, niedzielony dolnik. Uchwyt zamontowany w wędce służący do podczepiania kołowrotka jest zakręcany od góry. Jest to uchwyt typu soft, czyli palce naszej dłoni spoczywają na miłej i ciepłej w dotyku piance na której wygrawerowane jest logo firmy Mikado. Uchwyt jest wykonany z pianki owiniętej imitacją korka. Zwieńczony jest metalowym pierścieniem. Przyznać należy, że wygląda to bardzo ładnie i estetycznie. Przelotki wklejone są równo bez nadlewek lakieru. Trudno było się doszukać w katalogu producenta jakiej klasy są przelotki, Na pewno nie są to przelotki klasy SIC.


Trzymając wędzisko w ręce odnosi się wrażenie że przelotki są duże. Szczególnie duża wydaje się przelotka szczytowa. Ma ona rozmiar przelotek stosowanych w mocnych wędziskach szczupakowych. Ot wizualnie nie pasuje do całości wędki. Łączenie dóch sekcji blanku to tzw. spigot. Połączenie jest mocne i trwałe i po kilku godzinach łowienia nie ma mowy o tym aby sekcje się poluzowały. Należy je tylko umiejętnie ze sobą połączyć.


Przeznaczenie

Jak wspomnialiśmy wcześniej, seria Nihonto Medium Spin jest opisana jako uniwersalne wędzisko do połowu okoni, sandaczy czy szczupaków. Oczywiście da się na nie łowić te gatunki ryb. Zatem pora na testy nad wodą.Akcja

Łowiliśmy kijem nad dużymi rzekami zarówno z brzegu jak i z łodzi. Jako że mamy pełnię sezonu, sprawdziła się podczas holu kilku gatunków ryb. Ale o tym za chwilę. Na początek kilka słów na temat gramatury wyrzutu.... Wędzisko opisane jest od 5 do 25 g. Dolna granica c/w jest jak najbardziej poprawna, jednakże 25 g wg nas jest trochę zawyżone. Mamy porównanie z innymi seriami wędzisk od Mikado i stwierdzamy poprzez wielogodzinne próby nad wodą, że górną granicą do idealnego czucia przynęty jest granica niewiele ponad 20 g (przynęta + główka). Przy tych parametrach część szczytowa nie ugina się zbyt bardzo, ładnie widać opad przynęty co ma znaczenie podczas uganiania się za sandaczami. Wędzisko fajnie się ładuje. Przynęty posyłane są na zadowalające odległości. Mimo że kij ma długość 240 cm to długość dolnika od stopki kołowrotka do jego końca wynosi 38 cm. Kij waży 170 g ale dzięki długiemu dolnikowi łowienie nim nie jest zbyt męczące, jednak wydaje się, że dolnik mógłby być trochę krótszy jak do tej długości wędki. Utrudniało to trochę łowienie z łodzi aczkolwiek nie było to nazbyt niepokojące.Kilka słów o akcji wędziska. Mimo że jest opisane jako medium to ma spory zapas w dolniku. Kij ugina się od szczytu i stopniowo przechodzi w parabolę. Nihonto Medium Spin bardzo dobrze trzyma ryby. Złowiliśmy na niego kilka wymiarowych szczupaków a także boleni. Mocne uderzenie bolenia w przelewie powodowało natychmiastowe ugięcie części szczytowej a podczas holu klasyczne paraboliczne ugięcie. Mocny dolnik pozwala na dosyć siłowy hol. Wspomnieliśmy wcześniej o tym że wędka przeznaczona jest także do połowu małych ryb takich jak okonie. Łowienie paprochami oraz innymi malutkimi przynętami nie jest zbyt komfortowe. To samo tyczy się specjalistycznego łowienia. Część szczytowa na pewno nie będzie sygnalizowała brania małego okonka w ten sposób jak delikatna wklejanka dedykowana do tego celu. Złowiliśmy jednak kilka okoni i co ciekawe nie doświadczyliśmy nadmiernych spadów tych ryb. Wędka jest czuła. Bez problemu da się wyczuć kontakt przynęty z dnem.

Cena

Wędka Nihonto Medium Spin kosztuje ok 150 zł. Nie jest to cena wygórowana jak za uniwersalne wędzisko o dobrych parametrach i nienagannym wykonaniu.

Ogólne wrażenie

Ciekawa propozycja od Mikado na 2014 rok. Niezłe wykonanie i design, zadowalająca czułość oraz akcja która powoduje że ryby się nie spinają, zadowalająca cena. Tak po krótce można scharakteryzować kij, który dzięki swojej uniwersalności znajdzie wielu zwolenników.

Ocena końcowa / punktowanie:

 

Zalety                                          Wady                             

- cena
- akcja

- zbyt długi dolnik
Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Savage Gear LRF – LIGHT RANGE FISHINGSezon 2014 powoli się rozpoczyna. Część wędkarzy ugania się za rybami które nie są objęte okresem ochronnym w oczekiwaniu na możliwość połowu pozostałych gatunków ryb. Dla łowców okoni, oraz pstrągów a także innych niewielkich gatunków ryb firma Savage Gear ma w swojej ofercie wędzisko z seri LRF przeznaczone do łowienia małymi przynętami.
Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

Mikado X-Plode Ultra Fine SpinFirma Mikado na rok 2014 wypuściła serię nowości, które powiększają asortyment specjalistycznych wędzisk przeznaczonych do połowu konkretnych gatunków ryb. Otrzymaliśmy do testów kij z serii X-Plode Ultra Fine Spin, który ukierunkowany jest na połów niewielkich ryb takich jak okoń, pstrąg. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją.

 

 

Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

Jak na razie srogiej zimy nie widać, więc o lodzie możemy tylko sobie marzyć. Większość drapieżników jest pod ochrona i mają wolne, więc co pozostaje spinningistom? Odpowiedź wcale nie jest trudna, a brzmi – okonie. Obecnie należy je łowić na lekko, finezyjnie dlatego właśnie teraz publikujemy test wędki Cortez Light Petch Jig 2,40m i 0,5-7g od firmy Robinson. 

Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

Wędka castingowa St.Croix PC66HFKiedy na polskim rynku pojawiały się pierwsze wędki castingowe a rodzimi wędkarze w wielkich trudach poszukiwali czegoś ciekawego dla siebie, w USA kije pod multiplikator występowały w ogromnej ofercie. Zza oceanu docierały do nas pierwsze wędki przeznaczone do konkretnego zastosowania wyposażone w tzw pazur. My tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się legendarnemu już kijowi z serii Premier, który przez wielu castingowców traktowany jest jako jerkowy wzorzec.Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…

topJesień jest świetnym okresem do połowu jednego z piękniejszych gatunków ryb zamieszkujących nasze wody. Mowa oczywiście o sandaczu. W poszukiwaniu mętnookiego drapieżnika niebagatelne znaczenie ma wędzisko posiadające określone parametry. Jakiś czas temu opisywaliśmy na łamach fishing-test kij sandaczowy Mikado z serii X-Plode. Było to wędzisko jednoczęściowe dedykowane do połowu sandaczy. Tym razem przyjrzymy się dwuczęściowej wędce z serii Flash której przeznaczeniem są również sandacze. Zapraszamy do recenzji.

 

Testy sprztu wdkarskiegowedki,kolowrotki,przynety,zylki,opinie,komentarze

Więcej…